Hatalmas zuhanás bontakozott ki az amerikai tőzsdéken, a Dow Jones részvényindex napon belül 1000 pontot (9%-ot) esett, amire utoljára a Lehman Brothers csődjét követő hetekben volt példa. A Dow Jones a kereskedés zárására sokat korrigált felfele, de így is 3.2%-os a leértékelődés mértéke. A görög adósságválság miatti feszültségek mellett a nagy szakadás hátterében egy rosszul bevitt (millió helyett milliárdos tételű) eladási ajánlatnak is nagy szerepe lehetett.
A dollár igen erőteljes erősödésbe kezdett az eurozónát övező kockázatok miatt, és a hirtelen hangulatromlásra a forint kereskedése is reagált. A kurzus az esti órákban a 284 forint/eurós szint felett is járt.
Pánikszerű eladások bontakoztak ma ki az amerikai részvénypiacokon, a meghatározó tengerentúli indexek mindegyike rég nem látott zuhanást produkált. A Dow Jones napon belül percek alatt 1,000 pontot (9%-ot) zuhant, melyre utoljára a Lehman Brohers csődjét követő időszakban, vagyis 2008 októberében volt példa. Az esést a görög adósságválság és annak tovább terjedése miatti feszültségek fűtik, de egyes piaci pletykák szerint a Dow Jones ijesztő szakadásában egy elütésnek is szerepe lehetett. A Dow komponens Procter& Gamble piacán egy millió dolláros tétel helyett milliárd dolláros megbízást adtak, melynek hatására a részvény ára 37%-os mínuszba esett. A pánikszerű eladásokat követően felfele korrekció bontakozott ki, de a Dow Jones így is 3.2, az S&P 500 3.2, a Nasdaq 3.4%-os eséssel zárta a mai napot.
"A piacok most realizálják, hogy Görögország éveken keresztül súlyos recessziótól fog szenvedni. Európa az Egyesült Államoknak is fontos kereskedelmi partnere és ez hátráltatja a globális gazdasági fellendülést" - kommentálta az eseményeket a Miller Tabak részvénypiaci stratégája az Associated Pressnek.
Klikk a képre! |
A részvénypiacok zuhanása mögött meghúzódó tényezők:
- A görög megszorító csomag (ami az Európai Unió és a Világbank közös mentőcsomagjának feltétele) megvalósíthatóságával kapcsolatban továbbra is jelentősek a kérdőjelek. A média napok óta az országos sztrájkoktól, illetve tüntetésektől hangos, melyeket a mentőcsomag feltételéül szabott megszorító intézkedések váltottak ki.
- Sokan attól tartanak, hogy a görög adósságválság más dél-európai országokban (Portugália, Spanyolország, Olaszország) is fertőző hatással lesz. A befektetőket nem nyugtatta meg, hogy az S&P ma megerősítette Olaszország hitelminősítésének stabil kilátását.
- Ma fél háromkor kezdődött az Európai Központi Bank elnökének beszéde, melyen elhangzott, hogy Görögországon kívül más országok esetében nem került szóba a fedezetelfogadási minimumkövetelmények eltörlése. Mint ismert, az EKB a hét elején az adósságbesorolástól eltekintve vállalta görög állampapírok vásárlását.
- Egyesek szerint a Dow fél óra alatt bekövetkezett 1,000 pontos zuhanásában jelentős szerepe volt egy elütésnek a Procter&Gamble részvények piacán. A Dow Jones indexben is szereplő részvény piacán a külföldi sajtó szerint a Citigroup kereskedője egy millió dolláros eladási tétel helyett milliárd dolláros megbízást adott, 37%-os mínuszba tornászva a papírokat. Az Apple és a 3M is hirtelen zuhant, az NYSE szerint nem technikai probléma okozta a hirtelen esést.
Klikk a képre! |
- A részvénypiaci pánikot tetőzhették fontos stop loss szintek (melyeket a befektetők veszteség minimalizálási céllal szoktak alkalmazni) elesése, és bizonyos programozott kereskedési rendszerek, melyek csak ráerősítettek az eladói nyomásra.
- Az amerikai kiskereskedelmi szektorból több kedvezőtlen értékesítési statisztika is érkezett a mai nap.
Az idegesség jelei már napok óta látszottak a részvénypiacokon és a jó vállalati gyorsjelentések, valamint a makroadatok sem tudták megnyugtatni a befektetőket. A mai nap eseményei egyértelműen arra utalnak, hogy ismét a pánik lett az úr a részvénypiacokon. Már nemcsak a görög államcsőd lehetőségéről van szó, de az egész eurózóna fenntarthatóságát megkérdőjelezik egyes piaci szereplők.
Úgy tűnik, hogy a mai nap egyik vesztese a bankszektor lesz, a Bank of America és a Morgan Stanley részvényeinek árfolyamai ugyanis eddig több mint 5 százalékot estek. A gyengülés hátterében Mary Schapiro SEC (Securities and Exchange Comission) elnök és Thimothy Geithner pénzügyminiszter kijelentései állnak. Schapio a brókerekre és befektetési tanácsadókra vonatkozó előírások mielőbbi szigorításának fontosságát hangsúlyozta, illetve arról beszélt, hogy egyetért azzal, hogy a nagy bankok nagyobb befizetést teljesítsenek a Szövetségi Betétbiztosítási Alap (Federal Deposit Unsurance Corp.) felé, mint a kisebbek. Közben Geithner kifejtette, hogy szerinte úgy lehetett volna megelőzni a 2008-as banki problémákat, ha a szabályozó szerveknek szélesebb jogköröket biztosítanak a törvényhozók.
eurusdcomp |
Az esti órákban a részvénypiacokon eluralkodó pánikhangulat miatt tovább gyengült az euró a dollárral szemben, háromnegyed nyolc előtt néhány perccel 1.26 alat is járt az euró/dollár kurzus. A késő délután tapasztalt gyengülést az váltotta ki, hogy Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke semmi olyat nem mondott, ami megnnyugtathatta volna a Görögország bedőlése miatt aggódó piaci szereplőket. Fél hat után nem sokkal 1.27 alatt is járt az euró/dollár árfolyam. Közben a forint is gyengült az euróval szemben, a 284-es szint felett is járt az euró/forint árfolyam.
Klikk a képre! |
A kockázatvállalási kedv mérséklődésével párhuzamosan a befektetők a biztonságosabbnak hitt eszközök felé fordultak. Ennek köszönhetően erősödött a dollár, és ennek köszönhetően emelkedett az arany árfolyama 2.8%-kal 10 dollárral megközelítve az 1,220 dollár közeli történelmi magasságokat.
A piaci félelem indexként is aposztrofált VIX index (mely az S&P részvényindexre kötött opciók visszaszámított volatilitását tükrözi) 31.7%-kal került ma feljebb, így a 32.8-as szinteken tartózkodik.
portfolio.hu