Csütörtökön a japán földrengés előtt a Dow Jones a legnagyobb esését produkálta augusztus óta. A befektetők az amerikai munkaerőpiac, a spanyol leminősítés és egy esetleges szaud-arábiai konfliktus miatt aggódhattak. Vajon egy kis korrekció volt-e ez egy további emelkedés előtt, vagy egy intő jel a bika elfáradását előre vetítve? 10 okot sorolunk fel, ami aggodalomra adhat okot.
1. Akkor történt az esés, amikor az olaj ára esett
A korábbi hetekben a befektetők a magas olajáraktól tartottak, mivel ez jelentősen visszaveti az amúgy is lanyha gazdasági növekedést. Az olaj ára a héten csökkenésnek indult, ami jó hatással kellet volna lennie a piacokra. Az olajár és a piacok párhuzamos esése arra enged következtetni, hogy a befektetők nem igazán bíznak a jövőbeni gazdasági növekedés dinamikájában.
2. Globális esés történt
Az eladói nyomás nemcsak egy két piacra koncentrálódott, hanem globálisan jelentkezett. Amerika 1,9%, London, Shanghai és Tokió 1,5%, Brazília 1,8% mínuszt könyvelhetett el, sőt még az arany árfolyama is esett. Az S&P500 4%-ot veszített múlt havi csúcsához képest.
3. Az adósságválsággal kapcsolatos problémák újra előtérbe kerültek
Az európai adósságproblémák, az amerikai munkaerőpiac gyengesége, a monetáris lazítás - ami a tőkepiacokat likviditással elárasztva segítette az emelkedésüket – mind olyan tények, amelyeket számos befektető próbál a szőnyeg alá seperni. Csütörtökön a Moody’s rontotta Spanyolország adósbesorolását negatív kilátással. Meglepett ez valakit? A piacon már régóta láthatóak a figyelmeztető jelek a spanyol, portugál, olasz finanszírozási problémákkal kapcsolatban, nem beszélve a kimentett ír és görög államot.
4. Túl nagy és túl gyors emelkedés a mélypontok óta
A két évvel ezelőtti mélypontok óta az S&p500 index megduplázódott, és rengeteg index hatalmas emelkedést produkált. A kisebb cégeket tömörítő Russel 2000 index 130%-ot, az S&p Mid Cap közepes nagyságú vállalatokat tömörítő index új csúcsot döntött, de érdemes a fundamentumokat is megvizsgálni. Ez alatt az idő alatt a gazdasági növekedés lanyha volt. A gazdaság nem nagyobb reálértéken, mint 3 évvel ezelőtt volt, a munkaerőpiac katasztrófálisan fest, a bérek stagnálnak. Igen a vállalatok növelik profitjukat a hatalmas költségcsökkentéseiknek köszönhetően.
5. Az emberek most kezdenek részvényeket vásárolni
Az amerikai polgárok, akik a 2009-10-es rally előtt kiszálltak a tőkepiacról kezdenek visszatérni a részvénybefektetésekhez az Investment Company Institute szerint. 2009 márciusa és 2010 decembere között 31 milliárd dollár kiáramlás volt tapasztalható a részvényekbe invesztáló befektetési alapokból, míg idén január 1-től 33 milliárd áramlott eddig ezekbe az alapokba. Múltbeli tapasztalatok alapján a nagy tömegek ki és beszállása a tőkepiacokra nagy valószínűséggel a legrosszabb pillanatban történik. Általában csúcsok közelében szállnak be és mélypontok közelében ki. Vajon most is ez történik?
6. A bennfentesek menekülnek
A vezetők és az igazgatók szabadulnak részvényeiktől. A bennfentes információk birtokában lévő vezetők eladási üteme és volumene 4 éves csúcsra ugrott 2010. 4. negyedévében az InsiderScore adatai alapján.
Az alábbi felvetéseket nem pánik keltés, hanem a kockázatokra való figyelmeztetés céljából gyűjtöttük össze.