A japán katasztrófa elfordította a befektetők figyelmét a közel-keleti és líbiai eseményekről. A földrengés és cunami után szabadesésbe kezdtek a tőkepiacok, valamint a nyersanyagárak is, mivel a japán gazdaság elég fontos szerepet tölt be a világgazdaságban és az atomkatasztrófa lehetősége is fenn állt. Annak ellenére, hogy az EU energiaügyi biztosa Günther Oettinger feleslegesen hatalmas pánikot keltett szerda esti kijelentésével.(„Pár órán belül atomkatasztrófa következik be Japánban”) ma reggelre stabilizálódott a helyzet és végre tudják hűteni a reaktorokat.
A líbiai és közel-keleti események idő közben érdekesen alakulta. A bahreini megmozdulások és tüntetések leverése végett szaudi csapatok vonultak be az országba és a hírek szerint sikeresen leverték a lázadást. A katonai jelenlét vélhetőleg az USA stabilizációs törekvéseit tükrözi, mivel egy Szaud-Arábia közelében kitörő lázongás könnyen átterjedhet a legnagyobb kőolajexportálóra.
A líbiai események is fordulatot vettek. A felkelők kezdeti sikerei ellenére mára Moammar Gadhafi és fizetett zsoldosai az ország nagy részét az ellenőrzése alá vonta és ha nem avatkozik be külső szereplő győzedelmeskedik a lázadók csapatán. Ezt egy hónappal ezelőtt senki sem várta, ugyanis az uniós tagországok nyilatkozataiból az derült ki, hogy egyértelműen a vezető bukását várják és be is fagyasztották Gadhafi számláit és vagyonát. Annak ellenére, hogy több európai ország (Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Németország) importálta a líbiai olajat rossz döntésnek bizonyult a közös fellépés. Gadhafi ugyanis jelenleg Kínának, Indiának és Oroszországnak előjogot biztosít a jövőbeni líbiai olaj megvásárlására, ami azt jelenti, hogy az említett uniós országok egy másik - vélhetően – drágább forrásból kell fedezniük szükségletüket.
Az uniós kül-és biztonságpolitika tehát ismét nagyon lassan és rosszul reagált a geopolitikai eseményekre. Jelenleg a helyzet ott tart, hogy az ENSZ vasárnap vagy hétfőn légtérzárat hirdet Líbia felett megakadályozva, hogy Gadhafi tovább bombázhassa az ellenzékieket. Lehet már későn! A vezető nagy előnyre tett szert és senki sem akar szárazföldi katonai beavatkozásban részt venni. Az USA külügyminisztere látogatást tesz Észak-Afrikában, tehát Amerika még nem lép, de a legnagyobb probléma, hogy a felkelők nem egységesek és nincs kivel tárgyalni. Az amerikai állampolgárok 60% elutasítja bármilyen beavatkozást Líbiába.
Érdemes figyelni az amerikai és uniós állásfoglalásokat a Líbia elleni szankciókkal kapcsolatban.
Az olajár időközben csendben visszakapaszkodott 103 dollár közelébe és innen várja az események folytatódását. A japán események és a világgazdasági lassulásától való félelem hatására a héten 98 dollárig esett az árfolyam. A stabilizálódást követően újra a közel-keleti események mozgathatják az árfolyamot.
Úgy véljük az olaj hosszabb távon tovább folytatja emelkedését, mivel az atomenergia népszerűsége is nagy mértékben csökkent, valamint a keresleti oldalt erősíti elsősorban Kína, India, Brazília növekvő energiaigénye. Azt is láthatjuk, hogy az érdekellentétek unión belül és kívül is megnyilvánultak a líbiai eseményekkel kapcsolatban.