A japán atomenergia ügynökség tájékoztatása szerint a legfrissebb mérések 400 Celsius fokot mutattak a fukusimai atomerőmű egyes reaktorában, amely a normálistól majdnem száz fokkal magasabb. A kettes és hármas reaktorblokkoknál továbbra is nyugtalanító a helyzet. A blokk hűtőrendszerének közelében 500 mikrosievert volt a sugárzás mértéke óránként.
A 2011. március 11-én bekövetkezett Richter-skála szerinti 9-es erősségű földmozgás következtében súlyosan megsérült a Japán észak-keleti részén található atomerőmű. A folyamatos helyreállítási munkálatok ellenére továbbra sem sikerült stabilizálni a helyzetet a japánoknak, munkájukat nehezítik a sorozatos utórengések és az áramellátásban történt szakadás.
A Tokyo Electric Power Co. szakemberei folyamatosan dolgoznak, noha a sugárfenyegetettség és az újabb robbanások lehetősége miatt már többször evakuálniuk kellett. Az áramellátást generátorokkal igyekeznek pótolni, azonban szűkös a rendelkezésre álló üzemanyag is.
Mindazonáltal az áramellátás biztosítása nélkülözhetetlen a reaktorok hűtésének helyreállításához. Ám, ha a ledőlt oszlopok és szakadt vezetékek problémáját megoldják, még korántsem biztos, hogy a hűtéshez nélkülözhetetlen szivattyúk és egyéb eszközök nem sérültek meg annyira, hogy a rendszer továbbra is üzemképtelen marad. Mindenesetre a villamosenergia sokat segít majd a munkakörnyezet javításán és annak hatékonyságán.
Jelenleg is hűtik a túlmelegedett reaktorokat tűzoltó szivattyúk segítségével. A külső áramellátás helyreállítását követően az elképzelések szerint normális, üzemi hőmérsékletre állnak vissza a reaktorblokkok és a fűtőelemek tárolására használt medence vize.
A láncreakcióban végbemenő katasztrófák eredményeként radioaktív részecskék kerültek a környezetbe, jelentősen megnőtt a sugárzás, ezért több tíz kilométeres körzetben kitelepítették a lakosságot. Sugárszennyezést mutattak ki már a szabad ég alatt termesztett növényekben is. Az egyik fűszernövény 82 ezer becquerel radioaktív céziumot tartalmazott kilogrammonként, azaz a megengedettnél 164-szer többet. Radioaktív jódból 15 ezer becquerel volt a növényben, ami a felső határérték hétszerese. Tartós, azaz több mint tíz napi fogyasztás után egészségkárosodást okozhatnak az ilyen növények.
Sugárszennyeződést mutattak ki a japán főváros ivóvízhálózatában is a hétvégén, a terhelés szintje azonban elmarad a törvényben rögzített határértéktől. A tudományügyi minisztérium szakemberei szombaton kezdtek méréseket végezni Tokió és több más prefektúra ivóvízhálózatában. Ennek során cézium és radioaktív jód jelenlétét mutatták ki. (kulfold.ma.hu)