Hiába esett tegnap az olajár Oszama bin Laden halálhírére, a terroristavezér likvidálása nem nyugtatja meg a felfokozott olajpiaci kedélyeket - mondták közgazdászok és alapkezelők egy los angelesi konferencia panelbeszélgetésén. Roubini szerint a jelenlegi olajárakat nem a spekuláció hajtja, és amennyiben újabb 20%-os emelkedés jön, úgy a fejlett régió országai közül jópáran ismét recesszióba süllyedhetnek.
Bin Laden halála a már jelenleg is feszültségekkel teli közel-keleti és észak-afrikai helyzet instabilitásának fokozódásához vezethet, ami további olajár emelkedést generálhat. Nem szeretnék túl pesszimistának tűnni, de nem vagyok meggyőződve, hogy Oszama halálhíre az olajár csökkenésének irányába ható tényező, mondta Ruben Vardanian, a Troika Dialog vezérigazgatója.
A panelban résztvevők (Vardanian mellett Mohamed El-Erian, a Pimco vezérigazgatója, Scott Minerd, a Guggenheim befektetési igazgatója, Laura Tyson, a Berkeley egyetem professzora) mindegyike egyetértett azzal, hogy az al-Kaida vezérének halála egy sikeres katonai művelet, de a piaci hatásai inkább károsak lehetnek, destabilizálhatja az olajpiacot - írja a Marketwatch.
A konferencián szintén felszólaló Nouriel Roubini hasonló véleményt ütött meg, bin Laden halála szerinte sem változtat a geopolitikai helyzeten. Az olajár további emelkedése ráadásul veszélyes lehet a gazdasági teljesítményre, ugyanis újabb 20%-os emelkedés (vagyis a közel három éve látott történelmi csúcs elérése) ismét recesszióba taszítana olyan fejlett világbeli gazdaságokat, mint Amerika, Japán, Németország és Nagy Britannia. A közgazdász szerint a jelenlegi magas olajárakat nem a spekulatív folyamatok hajtják mint 2008-ban, hanem a Kína és egyéb fejlődő piacok felől tapasztalható fokozódó kereslet.(portfolio.hu)