Lassan elkezdődik az uborkaszezonként is emlegetett nyári alacsony forgalommal járó eseménytelen kereskedés a tőkepiacokon, ugyanakkor tartogat izgalmakat számunkra az elkövetkező pár hónap is. Több nyitott kérdés is megválaszolásra vár, amire érdemes figyelnie mindenkinek. Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása segíti a tisztánlátást és azt, hogy mire érdemes figyelni.
1.) Mi lesz a másodjára segítségre szoruló Görögországgal és az euróval?
Az eurózóna válságával kapcsolatban már korábban is hangot adtunk negatív véleményünknek, a mostani események ezt bizonyítják is. Sokszor már vígjáték kategóriába esik sajnos a helyzet. A második mentőcsomagot próbálják összehozni az uniós honatyák, mely az első mentőöv kudarcát és újból az eurózóna életképességét kérdőjelezi meg. A balhét valaki el fogja vinni, ami az átstruktúrálás során nagy veszteségeket fog jelenteni a Görög állampapírok tulajdonosainak. A többi problémás ország szénája sem áll jól államadósság tekintetében. Úgy gondoljuk, hogy idővel Spanyolország és Olaszország neve is felmerülhet az euróválság kapcsán.
2.) Hogyan fognak a piacok reagálni a QE2 befejezésére?
Ebben a hónapban a FED (USA központi bank) befejezi likviditásfokozó kötvényvásárlásait (QE2), ami az áru és tőkepiacokra gyakorol jelentős hatást. A pénzpumpa leállítása jelentős visszaesést eredményezne ezeken a piacokon és a kötvénypiacra orientálná a befektetőket. A FED június 22-én tárgyal egy esetleges QE3 bevezetéséről. Úgy gondoljuk, hogy most még alacsony a valószínűsége, viszont ha az amerikai gazdaság és foglalkoztatottság továbbra is gyengélkedik - mint ahogy azt a számok jelenleg mutatják - várható az újabb Quantitative Easing.
3.) Mi lesz az amerikai államadóssággal?
Az USA államadósság-problémái is felszínre kerültek az utóbbi időben, aminek a hitelminősítők hangot is adtak. Abban az esetben, ha nem állítják csökkenő pályára államadósságukat a negatív kilátás és leminősítés sorsára juthatnak. Már korántsem tölt be a dollár olyan fontos tartalékdeviza szerepet, mint azt korábban tette. Ezt a februári arab krízis is bizonyította. Úgy gondoljuk, hogy a dollár is nehéz időszakkal néz szembe csakúgy mint az euró. Probléma, hogy a választások közeledtével a hiánycsökkentés szinte valószínűtlen.