Zavargások törtek ki ma Görögországban a megszorító intézkedések ellen. Az ország új mentőcsomagját az EU vezetők július közepére tolták, ami nemcsak nekik, hanem az egész eurózónára nézve negatív következtetésekre ad okot. A társadalmi ellenállás óriási. Az újabb görög megszorítócsomagot és a privatizációkat a társadalom élesen elutasítja. Ha így folytatódik az államcsőd elkerülhetetlenné válik júliusban.
Korábbi írásainkban sokat foglalkoztunk Görögországgal és az eurózóna adósságválságával. Az euró életképességét kérdőjelezik meg a mai folyamatok. Nevezetesen a görög mentőcsomag életképtelensége rossz reakciónak tűnik és a problémák elodázását jelenti mintsem orvoslását. Ezek a tények, valamint az, hogy a jelenleg esedékes esetleges második mentőcsomaggal az uniós honatyák elég kényelmesen várnak. Jóllehet több szakember is a probléma fontosságára hívja fel a figyelmet. Véleményünk szerint a görög állam csődje elkerülhetetlen, talán egy hónapon belül is bekövetkezhet, ha az unió nem lép az ügyben. Egyes elemzők a mellett érvelnek, hogy a görög csőd be van árazva a piacokba és már régóta mindenki erről beszél, nem lesz nagy következménye. Beárazottságról azonban nem beszélhetünk.
Egy esetleges csőd és csődeljárás esetén leírásokra kerülhet a sor. Ebben az esetben érdemes lehet azon elgondolkodni, mely intézmények birtokolják a görög állampapírokat, valamint ezeket ki biztosítja. Ezeknek az intézményeknek ugyanis elég nagy veszteségeket kellene leírniuk a görög csőd esetén.
Az alábbiakban összegyűjtöttük mely ország bankjai milyen arányban rendelkeznek görög állampapírokkal.
Japán bankok 500 millió $
Spanyol bankok 600 millió $
Amerikai bankok 1800 millió $
Olasz bankok 2600 millió $
Angol bankok 3200 millió $
Francia bankok 19800 millió $
Német bankok 26300 millió $
Egyéb eurózóna tagállamok 15700 millió $
A fentiek mellett még az EKB is birtokol jelentős mennyiségű görög állampapírt. Az, hogy mely bank mennyire érintett a görög ügyben kérdéses, de eléggé kezd hasonlítani a szituáció a 2008-as válsághoz, csak ott éppen toxikus eszközökről volt szó. Nem lehetett tudni mely banknak milyen mennyiségű ilyen eszköz van a könyveiben. Jelenleg a görög állampapírok kezdenek "toxikussá" válni, ami Görögország csődje után dominóként borítana Európában mindent ami az útjába kerül. Kicsit érthetetlen az Unió hozzáállása a görög ügyben. Ha valaki bankpapírok vásárlásán gondolkozik úgy gondoljuk meg kellene várni, hogyan alakul a görög helyzet.