Bár az OTP hitelportfóliójának minősége gyorsuló ütemben romlik, a negyedéves számokban sok a pozitívum, vélik a bank negyedéves gyorsjelentését kommentáló elemzők. Ráadásul a portfólióromlásért néhány nagyobb vállalati hitel bedőlése is felelős, ez alapján pedig nehéz lenne negatív trendről beszélni. Az elemzők többsége kiemeli: az OTP részvények kifejezetten olcsók a jelenlegi szinteken, a katalizátort az EU/IMF-megállapodás nyélbe ütése jelenthetné.
Bank of America
A BofA elemzője a negyedéves jelentés vártnál jobb számait látva arra számít, hogy az elemzők megemelik majd az idei évre vonatkozó előrejelzéseiket.
Concorde
Az elemzőház kiemeli, hogy a kedvező eredményszámok mellett rontja az összképet, hogy a portfólióromlás üteme jelentősen nőtt a negyedév során. A fekete bárány továbbra is Magyarország, ahol a romló deviza jelzáloghitelek mellett ebben a negyedévben jelentős vállalati csődök - és ennek nyomán portfólióromlás - is nehézséget okozott. A jelzáloghitelek bedőlése nagyrészt a tavaly őszi forintgyengülésnek köszönhető, annak hatása csak most jelentkezik. Ennek oka, hogy hivatalosan hátralékos adósnak az számít, aki 90 napig nem fizet. Így a végtörlesztés forintgyengítő hatása végső soron indirekt módon még mindig sújtja a bankrendszert. A rendkívül erős oroszországi operációnál is jelentősebb portfólióromlás figyelhető meg. Ennek fő oka, hogy a tavalyi utolsó negyedévi rekordértékesítés során gyengébb minőségű adósok részére is nyújtott hitelt a bank.
A portfólió minőséget illetően nem túl kedvező képet fest a második negyedév, azonban a néhány nagyobb vállalati hitel bedőlése miatt jelentkező romlást korai lenne trendnek feltételezni, véli a Concorde. A deviza jelzáloghitelek esetén pedig már érkezik a segítség. Az árfolyamgát érdemi segítségnyújtás az ügyfeleknek, és ha kellő mértékben igénybe veszik, akkor a második félévben már javulásról számolhat be a bank.
A magyar, az ukrán és az orosz operációtól eltekintve inkább kedvező a kép; különösen a bolgár leányvállalatnál lassul a portfólióromlás üteme.
A kulcskérdés a Concorde szerint továbbra is az, hogy az EU/IMF-párossal sikerül-e megállapodni, hiszen abban az esetben, ha megszületik a megállapodás, akkor érdemi javulás következhet be a magyar eszközök értékeltségében. Mivel a Concorde arra számít, hogy a kormány előbb-utóbb tető alá hozza a megállapodást, intézményi ajánlásuk továbbra is felülsúlyozás marad.
Deutsche Bank
Az elemzőházat meglepte az OTP erős második negyedéves teljesítménye. A magyar bankpapírral kapcsolatban azonban továbbra is semleges álláspontot képviselnek, mivel egyrészt az OTP romló működési környezettel szembesül, másrészt azonban az OTP részvények olcsónak mondhatók a bankszektoron belül. Középtávon a magyar bankpapírokkal kapcsolatban az EU/IMF-tárgyalás a kulcskérdés, a megállapodással ugyanis kiszámíthatóbbá válhatnának a magyar kormány lépései a bankszektorral kapcsolatban.
KBC
Az OTP ma hajnalban közzétett második negyedéves gyorsjelentését a KBC elemzője pozitívan értékelte. Bár az OTP a hitelportfólió további és ráadásul gyorsuló romlásáról számolt be, a bank a konszenzusnál a bevételekben és az adózott eredmény szintjén is erősebb számokat tett közzé.
KBW
Az elemzőház a gyorsjelentés számainak ismertetésén túl kiemeli, hogy az orosz OTP-nél a kockázati költségek a várakozásaiknál magasabban alakultak, és meglepetést okozott az, hogy a román operációban a késedelmes hitelek megugrásával párhuzamosan a céltartalékkal való fedezettség jelentősen esett.
Wood
Az elemzőház a portfólióromlás ellenére főként az elemzői konszenzus felülteljesítése miatt pozitívan értékelte a gyorsjelentést.
forrás: http://www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/elemzok_olcso_az_otp_de_kellene_az_imf-megallapodas.171592.html